Šiluvos bazilikoje pradėti šildymo sistemos įrengimo darbai

2019 m. spalio pirmoji diena, rodos, įeis į Šiluvos šventovės istoriją. 1786-aisiais statytoje mūrinėje Švč. Mergelės Marijos Gimimo bazilikoje šiandien buvo žengti pirmieji žingsniai link jos šildymo šaltuoju metų laiku.

Taikomasi prie piligrimų poreikių

Iki šiol vasaros metu įšilusi bazilika šilumą palaikydavo iki lapkričio mėnesio, tuomet sparčiai vėstant orams temperatūra gruodžio-vasario mėnesiais nukrisdavo žemiau -5 laipsnių, o atėjus pavasariui, pamažėle vėl įšildavo, palaikydama vasaros karščiais viduje piligrimams malonią vėsą.

Nors žiemos metu keliaujančiųjų srautai visur natūraliai sumažėja, tačiau šventovėje sezoniškumas būdavo itin ryškus. Patiriantiems negalią tikintiesiems ar šeimoms su mažais vaikais žema temperatūra bažnyčioje būdavo viena iš pagrindinių priežasčių kelionę į Šiluvą atidėti vasaros pradžiai.

Todėl ne pirmus metus stebint piligrimų lūkesčius ir poreikius, Šiluvos Švč. Mergelės Marijos Draugijos iniciatyva su UAB ELPAN-WANPAN HEATING-BALTIC ir jos vadovo Viliaus Narbuto (danų įmonės ELPAN-WANPAN Varmesystemer a/s atstovu) pagalba buvo imtasi šią situaciją spręsti ir pritaikyti Šiluvos baziliką piligrimų lankymui ne tik vasarą, bet ir šalčiausiu metų laiku.

Toks bažnyčios šildymo būdas – pirmasis Lietuvoje

Viena iš priežasčių, kodėl bazilika nebuvo iki šiol šildoma, buvo tai, kad nebuvo būdų tokio ploto ir aukščio patalpas apšildyti ir apsaugoti jose esančius meno kūrinius nuo temperatūros svyravimų, arba jie buvo neadekvačiai brangūs.

Todėl buvo pasirinktas Lietuvoje gan naujas, tradiciniu „danišku“ vadinamas šildymo metodas, kuomet šildoma ne visa patalpa, o tik žmogaus sėdėjimo vieta. Tai elektrinis momentinis šildymas, kuris veikia tik pojūtinę žmogaus temperatūrą tam tikrose zonose, nešildo viso patalpų oro ir dėl to neturi įtakos aplinkoje esantiems meno kūrinių paviršiams, paveldui. Taip pat suolų apačioje įmontuoti šildymo elementai yra nepastebimi, tad neturi jokios įtakos šventovės interjerui.

Pradžiai buvo įrengti 3 suolai, siekiant įsitikinti, kad šis šildymo būdas pasiteisins. Po bandomojo laikotarpio, jeigu jis atitiks lūkesčius, bus bandoma šiuo būdu apšildyti visą baziliką, tai yra 32 suolus.

Pasižymi ekonomiškumu

Atlikti skaičiavimai, kad apšildžius visus bazilikos suolus, valandinės elektros sąnaudos tesieks 2,35 Eur. Didinant ekonomiškumą, suolų šildymą planuojama įrengti sekcijomis, atsižvelgiant į susirenkančių maldininkų skaičių.

Bandymų šildyti baziliką istorijoje yra buvę ir anksčiau, tačiau jie nebuvo iki galo įgyvendinti. Nežinia, ar dėl nepasiteisinimo, ar per didelių kaštų, ar neužbaigtų darbų, sistema buvo panaikinta ir paskutinius maždaug 30 metų bazilika buvo nešildoma.